Rozdíl mezi pevnými a odnímatelnými kulovými čepy

 

Kulové čepy se nemažou vazelínou, když se používají ve spojení s nosiči kol a když mají přívěsy stabilizátor. Jinak pro delší životnost je potřeba je mazat.

Tažné zařízení s pevnou koulí.

Výhody jsou v nižších pořizovacích nákladech, koule se nesundavá, i když ve většině případů lze povolit dva šrouby a kouli demontovat. Je tam ale potřeba jeden šroub vrátit, protože je jím uchycen držák zásuvky a tudíž nepočítejte s tím, že byste to dělali.

Jsou vhodné pro časté používání zejména těžkých vleků až 3500 kg,bezporuchové a bezúdržbové.

Nasazený pevný kulový čep podle vyhlášky nesmí překrývat SPZ.

Tažná zařízení s odnímatelnými kulovými čepy – tzv.bajonety.

Čep se nasazuje a odnímá bez použití nářadí pomocí automatického nebo manuálního systému. Pokud není připojen přívěs, musí být čep odejmut. U odnímatelných systémů je výhodné volit mezi značkovými výrobky (Westfalia, Brink-Thule). Dlouhá životnost, pevnost a mechanická spolehlivost odnímatelných systémů je závislá na kvalitě materiálů a přesných výrobních technologiích. Pro některé modely je k dispozici kryt pro případný výřez nárazníku. Odnímatelný čep je povinný u vozidel, kde překrývá registrační značku nebo mlhové světlo.

Tažné zařízení s odnímatelným čepem je dobrou volbou pro motoristy, kteří

  • mají vysoké požadavky na estetický vzhled vozidla
  • tažné zařízení používají občas
  • nechtějí, aby čep přesahoval za vozidlo např. při parkování

Odnímatelné kulové čepy mohou být těchto provedení:

Automatické

  • vertikální systém s integrovaným zámkem: po odejmutí čepu a sklopení zásuvky je na autě neviditelný. Systém značky Westfalia nabízí v tomto provedení nejvyšší spolehlivost, estetiku a kvalitu.
  • nátlačný systém s integrovaným zámkem: po odejmutí čepu je na vozidle velmi málo viditelný. Nabízí snadnou obsluhu, vysokou kvalitu, spolehlivost a estetiku. Tento systém používá hlavně firma Brink u modelů Advance, Classic a Mirage a Westfalia.
  • sklopný systém: nejmodernější, ale i nejdražší systém, který jednoduše uloží kulový čep pod nárazník vozidla.

Poloautomatické

  • maticový systém Westfalia: odnímatelný systém s dlouhou životností a vysokou funkčností. Nabízí jednoduchou obsluhu, dobrou cenu a spolehlivost.
  • bajonetový systém: odnímatelný systém s výhodným poměrem cena/výkon. Nabízí jednoduchou obsluhu, vysokou spolehlivost a funkčnost.

Značky z našeho sortimentu

Westfalia, Německo Největší výrobce tažných zařízení v Evropě. Vyznačuje se nejvyšší kvalitou zpracování, dokonalou přesností, bezkonkurenční antikorozní povrchovou úpravou KTL a nejspolehlivějšími systémy odnímání čepů. Při vývoji spolupracuje s předními světovými automobilkami a splňuje nejvyšší požadavky certifikace kvality výrobců automobilů.

Brink-Thule, Nizozemí Přední evropský výrobce tažných zařízení. Vyznačuje se vysokou kvalitou zpracování, vysokou přesností, kvalitní ekologickou povrchovou úpravou a spolehlivými systémy odnímání kulových čepů. Při vývoji spolupracuje s předními světovými automobilkami a splňuje nejvyšší požadavky certifikace kvality výrobců automobilů.

HOOK, Česká republika Přední tuzemský výrobce tažných zařízení. Tažná zařízení značky HOOK jsou spolehlivá, přesná a dobře se montují. Povrchová úprava je vypalovanou práškovou barvou. Odnímatelné systémy jsou manuální s možností zamykání.

GALIA, Slovensko Největší slovenský výrobce tažných zařízení. Tažná zařízení značky GALIA mají jedinečnou povrchovou úpravu zinkováním. Odnímatelné systémy jsou manuální poloautomatické, s dlouho a spolehlivou životností.

 

Komentáře jsou uzavřeny.

Naši partneři

Naši partneři

brink
westfalia